Наша адреса:
Київ, Бастіонна 13, оф. 50

Обрізка груші навесні – весняне обрізування фруктових дерев

Обрізка груші навесні – весняне обрізування фруктових дерев

Замовити послугу:

Графік роботи
 • с 8.00 до 20.00
 • Без вихідних
 • і святкових
Оплата
 • Готівка
 • ПриватБанк
 • Безготівкові
 

Прихід весни для дачників – це щось більше, ніж просто зміна сезону. Кінець зими цілком логічно символізує собою початок активних дачних робіт, в тому числі й обрізки груш. Правильна корекція форми дерева покращує його зовнішній вигляд, розкриває плодоносний потенціал і значно подовжує термін життя.

Які ключові правила?

 • В першу чергу, під кутом 90 градусів зрізаються гілки, що ростуть безпосередньо від стовбура, а паралельні та вертикальні відростки видаляються вже після;
 • Корисною та нешкідливою обрізка груші навесні буде лише за умови, що жодних пеньків від зрізаних гілок не залишилось, а стовбур не було пошкоджено. Хороший орієнтир – кільцеподібний нарост біля основи пагона;
 • Якщо діаметр зрізаної частини рослини перевищує 30 мм, починати пиляти потрібно знизу і до середини, а вже потім переходити до спилювання зверху. В іншому випадку падаюча гілка ризикує пошкодити стовбур, що критично для груші;

 • Всі місця зрізів підлягають обов'язковій обробці садовим варом. Ця речовина допоможе приховати сік, який так приваблює шкідників;
 • Після завершення весняної обрізки груші, необхідно утриматися від використання добрив протягом місяця. Дана рекомендація пов'язана з тим, що дерево ще не встигло відторгнути видалені частини, а після підживлення добривом, воно почне активне відновлення;
 • Найоптимальнішим періодом для виконання таких робіт є перші числа березня за умови, що сильні заморозки вже залишилися позаду;

Як слід виконувати зазначені маніпуляції?

Основною умовою ефективної обробки груші у весняний період є добре заточений садовий інвентар. Незалежно від того, який інструмент використовує садівник – секатор або ножівку, він повинен бути гострим. Це дозволить уникнути незручностей під час роботи і зайвих пошкоджень для дерева, що особливо важливо.

Правильно неправильно

Обрізка саджанців груші навесні повинна виконуватися не нижче, ніж на висоті 500 мм від землі. Зазначений параметр вибраний не випадково: обробка на зазначеній висоті стане стимулом для активного розвитку рослини. Стебла саджанців, які досягли 24-місячного віку, вкорочують на 30%.

Виконувати це потрібно з таким розрахунком, щоб на стовбурі постійно було приблизно 5 гілок, що ростуть під кутом 45 градусів відносно стовбура.

Необхідно безжально проріджувати конкуруючі між собою гілки, оскільки краще мати одну, але повноцінну гілку, ніж дві недорозвинених. Обрізання небажаних частин скелетних гілок також виконується на 25%. До того ж, догляд й обрізка плодових дерев навесні допомагає надати новим паросткам горизонтального положення. Вигинати гілки потрібно дуже обережно, щоб не поламати їх.

Як обробляти доросле дерево?

Обрізка дорослих фруктових дерев навесні виконується наступним чином:

 • Зайві гілки з крони видаляються не цілком, а приблизно на 20% від своєї довжини. Тотального обрізання потребують лише неповноцінні частини. Видалення гілок повинно забезпечити максимальну ступінь освітлення інших частин рослини;
 • На другому етапі корекції потрібно вкоротити молоду поросль, що росте паралельно стовбуру. Така маніпуляція простимулює розвиток молодих відростків.

Порядок виконання корекції

Позбавлятися від всієї зайвої порослі під час одного заходу категорично не рекомендується. Видаляючи велику кількість гілок, садівник лише стимулює їх гіперактивне зростання, що теж не завжди добре. Набагато розумніше діяти в рамках наступного плану:

Хвороба

 • Обробку, основною метою якої є формування крони, необхідно проводити в перший день;
 • Санітарну чистку можна здійснити в будь-який інший день, але до настання вегетативного періоду. В рамках такої стрижки видаляються хворі та неповноцінні частини дерева;
 • Обрізка фруктових дерев навесні з метою підтримки життєдіяльності рослини передбачає видалення великих гілок. Якщо від них не позбутися своєчасно, то під час плодоношення стовбур буде перевантажений.

Стимуляція плодоношення шляхом грамотної корекції

Одне з принципових відмінностей груші від яблуні полягає в тому, що перша порадує садівника урожаєм лише через 12 років після посадки. Досвідчені дачники сприймають цю цифру без скептицизму, оскільки знають:простимулювати плодоношення без шкоди для дерева цілком реально. За умови, що саме пришвидшення першого врожаю є основною метою обробки, проводити її потрібно, як на фото нижче. Прищіпка точок зростання молодих пагонів в контексті даної ситуації – це ні що інше, як правильний перерозподіл ресурсів дерева від паростків, які все одно необхідно обрізати для прискореного врожаю. Стимуляція полягає в тому, що звільнена енергія піде на формування квіткових бруньок, які і забезпечать майбутні плоди.

Будь-яка з описаних маніпуляцій принесе бажаний результат лише за умови послідовного та систематичного виконання процедури. Не варто нарікати на відсутність результату, не дотримуючись певних правил.

Незважаючи на те, що процеси обробки яблунь і груш на аналогічних стадіях зростання багато в чому схожі, варто окремо цікавитися деталями реалізації кожного з них, оскільки є дуже багато моментів, котрі принципово відрізняються.

Нерідко корекцію проводять восени і це вважається допустимим, але найбільш позитивний і ефективний результат, незалежно від поставлених цілей, забезпечують саме весняні маніпуляції. Конкретний час для вжиття відповідних заходів обирається здебільшого, виходячи з кліматичної доцільності та актуального стану дерева.